Vrtim zdravi film 2023./2024.

Piramida pravilne prehrane i hranjive tvari

Učenici 7.b razreda su u srijedu 20.3.2024. na nastavu biologije donijeli različite namirnice. Najprije su proučavali količinu hranjivih tvari koja se nalazi u 100 g različitih namirnica. Nakon toga su crtali grafikon koji prikazuje količinu hranjivih tvari koja se nalazi u 100 g odabranih namirnica. Učenici su usporedili rezultate i raspravili o njima.

Količina hranjivih tvari u suhom voću (mix), fusilima, smokijima (grickalice) i riži

Analizom grafikona učenica Lana Hojsak primjećuje da se najviše masti nalazi u smokijima. Najviše ugljikohidrata i vlakana se nalazi u suhom voću. Najviše bjelančevina i soli se nalazi u smokijima.

Količina hranjivih tvari u čokoladi, jogurtu, keksima i kukuruzu

Analizom grafikona učenik Krešimir Šmintić primjećuje da najviše masti ima čokolada, a najmanje kukuruz. Najviše ugljikohidrata imaju keksi, a najmanje jogurt. Najviše bjelančevina imaju keksi, a najmanje  kukuruz. Najviše soli ima čokolada, a najmanje keksi. Najviše vlakana imaju keksi.

Količina hranjivih tvari u špagetima, kukuruzu, cappuccinu, pašteti i luku

Analizom grafikona učenik Marko Maltarić primjećuje da najviše masti ima pašteta, a najmanje luk. Najviše ugljikohidrata ima cappuccino, a najmanje pašteta. Najviše vlakana ima kukuruz dok pašteta i cappuccino uopće nemaju vlakana .Najviše bjelančevina imaju špageti i pašteta, a najmanje luk. Najviše soli imaju pašteta i cappuccino, dok ih prema deklaraciji špageti i luk nemaju.

Količina hranjivh tvari u palenti, Choco shellsu i Bonduelle mexicani

Analizom grafikona učenik Maximilian Babić primjećuje da najviše masti ima Choco shells. Najviše ugljikohidrata ima palenta. Najviše vlakana i bjelančevina ima Choco shells.

Nakon toga su za neke namirnice na deklaraciji proučili koliko se ukupno šećera nalazi u njima na 100 g proizvoda. Zatim su izvagali količinu šećera koja se nalazi u tim proizvodima. Učenici su se iznenadili kolika količina šećera se nalazi u pojedinim namirnicama.

Na kraju su pomoću namirnica koje su donijeli složili piramidu pravilne prehrane.

objavio: Martina Meznarić   datum: 22. 3. 2024.