Erasmus+ KA1 "Učenje u prirodi za bolje sutra"

Igre i pokreti u nastavi na ŽSV razredne nastave Varaždinske županije

Prije samog odlaska na kolektivni godišnji odmor, u utorak 5. srpnja organizirano je Županijsko stručno vijeće učitelja razredne nastave u kojem je sudjelovalo pet škola (OŠ Klenovnik, OŠ Donja Voća, OŠ Vinica, OŠ Maruševec i OŠ Vidovec). Na vijeću je pedagoginja Ankica Gotić pripremila radionicu „Igre i pokreti u nastavi“. Prikazala je metode igara i pokreta koje je usvojila na edukaciji na Islandu, a koje učitelji mogu koristiti u nastavi, a i sama je već neke realizirala u radu s učenicima.

Pokazala je kako nastavu učiniti zanimljivijom koristeći igre i pokrete s naglaskom da se sat po mogućnosti održava vani na otvorenom. Pedagoginja je pripremila materijale koji se mogu više puta iskoristiti, između ostalog i kartice od starih kartonskih kutija na kojima su bili zadaci/tekstovi/pitanja i sl. Na taj način istaknula je i ekološku komponentu. Aktivnosti su primjenjive na satu razrednika, izvannastavnim aktivnostima, satu matematike, hrvatskog jezika te prirode i društva. Cilj je da se učenici kreću, kad je moguće izađu van ili ustanu sa stolica i odmaknu se od školskih klupa, a da se realizira predviđeno gradivo. Učitelji su sami isprobali na koji način se sve to može provesti. Sve provedene aktivnosti odgovaraju i u skladu su s ciljevima školskog projekta: uvođenje novih metoda učenja s naglaskom na nastavi u prirodi i podizanje ekološke osviještenosti i edukacija za održivi razvoj.

Učitelji su pozitivno ocijenili radionicu te su naveli da osim što je bilo interesantno također je lako primjenjivo. Sve navedene aktivnosti mogu se koristiti kao uvod u novo gradivo, prilikom usvajanja različitih novih sadržaja ili kod ponavljanja. Zamišljeno je da se radi u paru ili u skupini, ali ako je manje učenika u razredu dio aktivnosti može se provesti i individualno.

Ankica Gotić, pedagoginja

objavio: Ivana Karpov   datum: 6. 7. 2023.