Erasmus+ KA1 "Učenje u prirodi za bolje sutra"

Radionice u arboretumu

Od 22. do 26. svibnja u Hrvatskoj se održava 12. Tjedan botaničkih vrtova, arboretuma i botaničkih zbirki. Kao i proteklih godina Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode zajedno sa Srednjom školom „Arboretum Opeka“ Marčan i ove godine organiziraju niz aktivnosti koje se tijekom navedenog Tjedna održavaju u najstarijem zaštićenom spomeniku parkovne arhitekture u Hrvatskoj – Arboretumu Opeka. Cilj je podizanje razine znanja javnosti i nadležnih institucija o vrijednostima botaničkih vrtova i arboretuma Hrvatske.

Naša škola sudjelovala je u tri radionice: Sukulentne biljke, Dendroterapija i Cvjetne slike. U prvoj radionici sudjelovale su ravnateljica Martina Vusić i učiteljica Ljubica Pokupčić sa osam učenika 3. i 4.b razreda. U drugoj radionici sudjelovala je učiteljica Ivana Karpov sa četiri učenika Matične škole. U trećoj radionici sudjelovala je učiteljica Valentina Majer sa četiri učenika Područne škole. Prije samih radionica svi sudionici su imali priliku razgledati vrtove, cvjetnjake, staklenike i životinjske nastambe u kojima učenici škole uče i održavaju praksu.

U radionici Sukulentne biljke učenicima su najprije predstavljene različite vrste sukulenata, a zatim je svaki učenik od recikliranih materijala i sukulenata izradio svoju figuricu.

U radionici Dendroterapija učenici su se upoznali s vrstama drveća koje su donori pozitivne energije, ali i s onim stablima koja energiju kradu. Svaki učenik je izveo vježbu opuštanja i preuzimanja pozitivne energije od odabranog stabla u parku škole.

U radionici Cvjetne slike učenicima su predstavljene tehnike izrađivanja slika uz pomoć recikliranih materijala te suhog i prešanog bilja. Svaki učenik je kombiniranjem različitog suhog cvijeća dizajnirao svoju cvjetnu sliku.

Sve aktivnosti doprinose ostvarenju projektnih ciljeva Uvođenje novih metoda učenja s naglaskom na nastavi u prirodi te Podizanje ekološke osviještenosti i edukacija za održivi razvoj.

objavio: Ivana Karpov   datum: 29. 5. 2023.