Erasmus+ KA1 "Učenje u prirodi za bolje sutra"

Diseminacija na satu geografije u Klenovniku

Učenici 7. razreda u OŠ grofa Janka Draškovića u Klenovniku u predmetu geografije započeli su s učenjem Sjeverne Europe. Tom prigodom pedagoginja škole Ankica Gotić, a prema prethodnom dogovoru s učiteljem Ivanom Loparićem održala je putopisno predavanje o Islandu. Sat je realiziran 4. svibnja 2023. godine dijelom u učionici i dijelom vani ispred škole. Pedagoginja je pripremila aktivnosti u skladu s ciljevima projekta „Učenje u prirodi za bolje sutra“, a to su: uvođenje novih metoda učenja s naglaskom na nastavi u prirodi, podizanje ekološke osviještenosti i edukacija za održivi razvoj i korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije te poboljšanje digitalnih vještina.

Pripremila je svoje fotografije i video zapis koje je stavila u prezentaciju te u prvom dijelu sata putem priča i povezivanja gradiva zajedno s učenicima prošla kroz pripremljene sadržaje. Učenici su znali na geografskoj karti pronaći Island, povezali su ga s prirodom, vodom i vulkanima. Pedagoginja je pokazala fotografije Nacionalnog parka Thingvellir i mjesto gdje se razdvajaju litosferne ploče. Ispričala je priču kako se na tom mjestu sastajao Islandski parlament. U nastavku putem fotografija i video zapisa provela je učenike kroz glavni grad Reykjavik, pričala o klimi, gospodarstvu, geotermalnoj energiji i predivnoj prirodi. Da priča o Islandu bude što zornija donijela je na sat i pokazala vulkansko kamenje i pijesak s crne plaže.

U drugom dijelu sata učenici su radili vani u skupinama putem metoda koje je pedagoginja usvojila na edukaciji u Reyjkajviku te počela primjenjivati ove školske godine. Učenici su se podijelili u skupine, formirane su stanice s tekstovima i točke sa zadacima. Učenici su na jednoj stanici čitali tekst, a s određenim pokretima dolazili su do točke sa zadacima i odgovarali na pitanja. Tako su sami učili i analizirali islandski školski sustav i uspoređivali ga sa svojim školskim sustavom. Imali su priliku saznati kako je organizirana Ljetna radna škola na Islandu za učenike viših razreda te su dobili dodatne informacije o Reykjaviku i prirodnim ljepotama Islanda.

Učenici su na kraju pozitivno ocijenili sat, svidjela im se prezentacija i rad u skupinama. Više njih je napisalo kako je sat brzo prošao i da bi rado da je bilo više vremena za dodatne informacije i igre.

Pripremila: Ankica Gotić, pedagoginja

objavio: Ivana Karpov   datum: 4. 5. 2023.