CO2 kalkulator

Tijekom protekla dva tjedna učenici od 4. do 8. razreda Područne i Matične škole pristupili su rješavanju CO2 kalkulatora. CO2 kalkulator koji smo koristili je dizajnirao Energetski Institut Hrvoje Požar za potrebe edukativnog programa pod nazivom Šumoborci. Cilj mu je podignuti svijest o važnosti brige za okoliš i emisijama CO2, a svrha potaknuti nadoknadu proizvedenih emisija CO2 i neutralizaciju vlastitog ugljičnog otiska putem sadnje stabala. Gotovo sve što radimo stvara ugljični dioksid, plin koji može vrlo štetno utjecati na okoliš. Kako bi utvrdili koliko ugljičnog dioksida se stvara na račun životnog stila svakog pojedinca, učenici su odgovarali na pitanja vezana uz prehranu, prijevoz i smještaj. Rezultat se prikazuje u obliku broja stabala koje bi pojedinac trebao posaditi kako bi neutralizirao negativni učinak ugljičnog dioksida koji proizvodi.

Kalkulator je riješilo 78 učenika s prosječnim rezultatom od 129 stabala, što odgovara ugljičnom otisku na prosječnoj razini za Republiku Hrvatsku. Najmanji ugljični otisak ima učenik s rezultatom od 112 stabala, a najveći negativni učinak na okoliš ima učenik s rezultatom od 144 stabala.

Osim sadnje stabala učenici mogu poduzeti i neke druge korake kako bi pokrenuli pozitivne promjene. Mogu smanjiti broj obroka koji sadrže meso i potražiti domaće proizvođače hrane kako bi namirnice što kraće putovale do kućanstava. U svakodnevnim putovanjima mogu više koristiti javni prijevoz ili ekološki prihvatljivija vozila poput bicikla. Električne uređaje mogu pažljivo izvaditi iz napona kad ih ne koriste, a mogu pripaziti i na količinu smeća koje stvaraju te redovito reciklirati.

objavio: Ivana Karpov   datum: 11. 5. 2023.