Aplikacija virtualne stvarnosti na terenskoj nastavi u Pleternici

Terenska nastava organizirana je u petak, 28. travnja na inicijativu Varaždinske županije za 39 učenika viših razreda Matične i Područne škole.  Kriterij odabira učenika polaznika terenske nastave bilo je sudjelovanje na natjecanjima i predstavljanju škole. Na terenskoj nastavi učenici su se upoznali s prirodno–geografskim, kulturnim i povijesnim znamenitostima grada Pleternice, a posjet Interpretacijskom centu Terra Panonica doprinosi realizaciji projektnog cilja Korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije te poboljšanje digitalnih vještina.

Po dolasku u Interpretacijski centar Terra Panonica, učenici su pogledali projekciju „Tajno blago Panonije“ 3D naočalama, nakon toga se podijelili u dvije grupe i provozali turističkim vlakićem Pleternicom. Nakon vožnje prva grupa učenika vratila se u Interpretacijski centar Terra Panonica i razgledala stalnu izložbu koja na suvremen i inovativan način priča priče o prirodnoj baštini grada Pleternice i Požeško slavonske županije. Šest tematskih cjelina vode istraživanju pradavnog Panonskog mora, upoznavanju pet staništa iz okruženja: slavonskih šuma Dilj gore, značajnog krajobraza Sovskog jezera, vodenog carstva rijeke Orljave, obojenih mirisnih travnjaka i tajanstvene špilje Trbušnjak. Uz kreativne ilustracije, diorame i nadasve zanimljive tekstove i izloške učenici su upoznali bića koja plivaju, gmižu, hodaju, pjevaju, love i lete. Neka od njih potiču još iz vremena Panonskoga mora, a mnoga su uvrštena u europsku ekološku mrežu natura 2000. Uz pomoć tablet računala istraživali su zidne ilustracije i diorame. Usmjeravanjem tablet računala na određenu biljnu ili životinjsku vrstu, kroz aplikaciju proširene stvarnosti mogli su saznati dodatne zanimljivosti. Aplikacija sadrži i kraći kviz kojim su ispitali svoje znanje i razumijevanju nakon obilaska izložbe. Aplikacijom virtualne stvarnosti koja se koristi pomoću VR naočala u sekundama učenici su bili preneseni u prošlost više od 24 milijuna godina i zaronili do samog dna Panonskoga mora. VR naočale su  koristile  dvije osobe u isto vrijeme i obje se nalazile  u zajedničkoj virtualnoj stvarnosti, veoma zanimljiv i upečatljiv doživljaj.

Ana Dukarić

objavio: Ivana Karpov   datum: 4. 5. 2023.