2024-09-20 16:00:00

Daj šapi glas! i u školskoj godini 2024./2025.

S radošću obavještavamo kako se naša škola i ove školske godine uključuje u projekt Daj šapi glas! i to s više učenika i učitelja nego prethodne školske godine!

Projekt Daj šapi glas! je projekt čiji su nositelji knjižničarka Draženka Stančić, Udruga Sklonište dobrote, Čakovec, Udruga Spas Varaždin, Pervana-vet, Veterinarska stanica Ivanec. Projekt se provodi već devetu školsku godinu. Prošle školske godine se naša škola prvi puta uključila u projekt. Ove školske godine u projekt se uključilo više učenika i učitelja što pokazuje da je tema projekta učenicima zanimljiva i korisna. 

Ciljevi rada:

Razvijanje informacijske pismenosti kroz upoznavanje s problemom napuštenih životinja i izvješćivanjem o njemu. Razvijanje kreativnosti uz suradničko rješavanje problema, osmišljavanjem i provedbom aktivnosti  za pomoć udrugama koje brinu o napuštenim životinjama. Zagovaranje aktivnog građanstva u svojoj zajednici kroz prezentiranje rezultata djelovanja. 

Namjena aktivnosti:

Osobni i socijalni razvoj učenika aktivnim uključivanjem u poboljšanje kvalitete života civilnoga društva kroz brigu za napuštene životinje i pomoć udrugama koje brinu o tim životinjama na području županije. 

Provoditelji aktivnosti: 

učiteljica kemije, biologije i prirode Martina Meznarić, učiteljica engleskog jezika Ivana Karpov, učiteljica razredne nastave Ljubica Pokupčić, učiteljica informatike Ana Dukarić, učiteljica matematike Monika Pintarić, učiteljica njemačkog jezika Bosiljka Mađar, učiteljica hrvatskog jezika Sanja Latin, učenici 6.a, 7.a, 8.a, 1.b, 5.b, 7.b i 8.b 

Program i sadržaj aktivnosti:

Određivanje tima za provedbu projekta i zadataka za postizanje planiranih ciljeva i rezultata. Priprema sudionika i njihove aktivnosti. Dobivanje potrebnih dozvola za provedbu projekta. Dogovor s vanjskim suradnicima i sponzorima i provedba na terenu. Dogovor s partnerima iz medija o praćenju projekta. Provedba planiranih zadataka. Praćenje provedbe.  

Obilježavanja: 

26.9.2024. Dan svjesnosti o važnosti posvajanja ljubimaca pokreta Sjeti me se četvrtak (odvija se svakog 4. četvrtka u rujnu) 4. 10.2024. Međunarodni dan zaštite životinja  30.11.2024. Obilježavanje Svjetskog dana kućnih ljubimaca 10. 12.2024. Dan prava životinja  14. 2.2025.  Dan podizanja svijesti o krađi kućnih ljubimaca  17. 2. 2025. Svjetski dan mačaka  20. 2. 2025. Međunarodni dan ljubavi prema kućnom ljubimcu  4. 4. 2025. Međunarodni dan napuštenih životinja  11. 4. 2025. Dan kućnih ljubimaca 

Istraživačka pitanja:

1. Što se događa s kućnim ljubimcima koje napustimo ili nam se zbog nepažnje izgube?
2. Što napraviti ako su nam se izgubili ljubimci? 
3. Koje udruge u našem kraju se brinu o napuštenim i izgubljenim ljubimcima?
4. Zašto steriliziraju životinje?
5. Koje su najčešće bolesti i poremećaji kućnih ljubimaca? 
6. Koje su bolesti zajedničke s ljudima?
7. Kakav je omjer sredstava kojim raspolažu i broja napuštenih i izgubljenih ljubimaca o kojima se brinu?
8. Kako pomoći udrugama koje brinu o napuštenim i izgubljenim ljubimcima, obzirom na poslove koje te udruge rade?
9. Kako pravilno voditi brigu o kućnim ljubimcima?
10. Koje su pasmine pasa?             
11. Koje su pasmine mačaka
12. Kako pravilno odabrati psa ili mačku iz udruge za pomoć napuštenim životinjama?
13. Kako izgledaju hitna stanja i kako pružiti prvu pomoć životinjama?
14. Kako se pripitomljavaju, vježbaju i školuju kućni ljubimci?

Ostale aktivnosti:

Dijeljenje informativnih materijala na javnim mjestima. 
Donacije potrepština prema popisu potreba pojedinih udruga, obično objavljenog na njihovim mrežnim stranicama. 
Odvoz predmeta i potrepština do prostora udruge ili do članica udruge. 
Posjeti skloništima za životinje (gdje je to moguće) uz prethodnu suglasnost roditelja, posjet veterinarskoj ordinaciji. 
Izrada selfija s vlastitim ljubimcima te predstavljanje selfija s ljubimcem uz davanje informacija što mu ljubimac znači, kako provodi vrijeme s njim + izrada virtualnog albuma s ljubimcem. 

Organizacija akcija proizvodnje i prodaje predmeta za prikupljanje novaca unutar volonterskog kluba ili školske zadruge radi kupnje potrepština, plaćanja veterinarskih računa i lijekova.
Izrada kućica za napuštene životinje. 

Provođenje akcija s ciljem utjecanja na obitelj, rođake i lokalnu zajednicu kako bi se uključili u projekt i svojim djelovanjem pomogli udrugama.
Motiviranje odraslih za sudjelovanje u aukcijama udruge. 
Motiviranje odraslih za financijske donacije.

Volontiranje.
 


Osnovna škola Izidora Poljaka Višnjica